بزرگترین سد جهان در تاجیکستان افتتاح گردید

Tajikistan Today (Persian),

تاجیکستان روز جمعه نخستین توربین نیروگاهی برای تولید برق را که بر روی بلند ترین سد آبی جهان نصب شده افتتاح کرد.
این سد در منطقه راغون واقع شده و یکی از پروژه های مهم عمرانی است که مقامات دولت برغم موانع اقتصادی و ژئوپلتیک بر مبنای منافع ملی تاجیکستان پافشاری داشتند.
این پروژه عظیم از سال ۲۰۱۶ توسط محترم امامعلی رحمان، رییس‌جمهور جمهوری تاجیکستان کلید خورد و امروز به نحوی که یکی از شش توربین نیروگاهی تعبیه شده به بهره برداری رسید.
این نیروگاه آبی قرار است تا ده سال آینده در مجموع ۳۶۰۰ مگاوات برق تولید کند که این میزان با تولید انرژی در سه راکتور هسته ای برابری می کند.
تاجیکستان، کشوری که در گزشته از کمبود مقطعی برق رنج می برد و ساکنان آن به خصوص در فصل زمستان با موارد قطعی جریان الکتریسیته مواجه میشدند بواسطه ساخت این سد بلند و تولید انرژی در نیروگاه عظیم آن نه تنها نیاز داخلی را تامین خواهد کرد بلکه قادر به صادرات برق به کشورهای همسایه خواهد بود.
محترم امامعلی رحمان با توجه به اهمیت برقراری زیرساخت های پیشرفت از این سد بزرگ منطقه راغون به عنوان پروژه «حیاتی» نام برده است.
این سد که در یکصد کیلومتری شرق پایتخت واقع شده و با هزینه ای چهار میلیارد دلاری توسط شرکت ایتالیایی ایمپرگیلو (Salini Impregilo) ساخته شده است.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s