کنفرانس های علمی بین‌المللی به مناسبت 400-مین سالگرد سیدای نسفی و 550-مین سالگرد نجم‌الدین

TajikistanToday.org(Persian),
روز 13 دسامبر در فرهنگستان علوم جمهوری تاجیکستان کنفرانس بین‌المللی “میرعابد سیدای نسفی و تحولات فرهنگی و ادبی ماوراءالنهر” بخشیده به 400-مین سالگرد این سخنور افتتاح گردید. در آغاز کنفرانس عبدالجبار رحمانزاده، یاور رئیس جمهوری تاجیکستان در امور مسائل توسعه اجتماعی و رابطه با جامعه پیام تبریک رئیس جمهوری تاجیکستان، پیشوای ملت محترم امامعلی رحمان را به اهل علم ارائه کرد.
متن کامل پیام تبریک رئیس جمهوری تاجیکستان به شرکت کنندگان کنفرانس های علمی بین المللی به مناسبت 400-مین سالگرد سیدای نسفی و 550-مین سالگرد نجم‌الدین کوکبی را پیشنهاد خوانندگان می‌نماییم:
برگزاری کنفرانس های علمی بخشیده به بزرگداشت نابغه‌های علم، ادب، سیاست، معارف و فرهنگ گذشته و معاصر، ترغیب و تشویق، تحقیق و تعلیم آثار و افکار آنها، ارج‌‌گذاری و حفظ میراث ادبی، فرهنگی و تاریخی و علمی از بخش های اساسی سیاست دولت تاجیکستان صاحب‌اختیار می‌باشد.
با مصوبه حکومت جمهوری تاجیکستان از 31 مه سال 2018 سال جاری در سراسر کشور روز‌های تاریخی 550-مین سالگرد موسیقی شناس، شاعر و مطرب تاجیک نجم‌الدین کوکبی و 400-مین سالکرد سخنور بزرگ تاجیک سیدای نسفی تجلیل می‌شوند. این مصوبه ما را نیز سازمان یونسکو پشتیبانی کرد.
سیدای نسفی در شهر باستانی نسف به دنیا آمده، دوره آموزش و ایجادیاتش در بخارا جریان گرفته است و در سرچشمه‌های تاریخی با نام سیدای بخارای نیز یاد شده است. سیدای نسفی از خود آثار بلندمضمون فراوان میراث گذاشته است، که آنها از جمله دردانه‌های تاریخ ادبیات تاجیک به شمار می‌روند. میراث ادبی سیدای نسفی که به شکل کلیات و دیوان اشعار تا زمان ما رسیده است، از غزلیات، قصیده و مثنوی ها، مخمس و مسدس، رباعیات و قطعات، آثار تمثیلی “بهاریات” و “شهراشوب” عبارت می‌باشد. سیدای نسفی در غزل عنعنه‌های شاعران معروف گذشته را ادامه داده، به موضوع، مضمون و شکل آنها تازه‌کاری وارد کرده است.
همزمان، موسیقی در تاریخ تمدن تاجیکان یکی از انواع باستانی و پرارزش ایجادیات بدیعی و میراث فرهنگی می‌باشد. هنر بدیعی و زیبای‌شناسی در مسیر تاریخ توسط اساتید صاحبسبک و صاحبمکتب و اندیشمندان و میراثبران اصیل از نسل به نسل و از استاد به شاگرد منتقل شده است که یکی از آنها موسیقی شناس، شاعر و مطرب معروف تاجیک نجم‌الدین کوکبی می‌باشد. نجم‌الدین کوکبی بخارای (1468-1532) در زمان خویش از چهره‌های نامدار ادبی و هنری محسوب شده، در تحقیق موسیقی اعتبار زیاد داشته است. او ریاست مکتب موسیقی بخارا را بر عهده داشته، در مورد موسیقی تاجیک چند رساله‌ تألیف کرده است که ارزشمندترین آنها “رساله موسیقی”، “رساله در بیان دوازده‌مقام”، “کلیات دوازده‌مقام”، “نظم دوازده‌مقام” به شمار می‌روند.
باور دارم که در کار کنفرانس ها عالمان و دانشمندان پهلوهای هنوز تحقیق نشده زندگی و ایجادیات سیدای نسفی و نجم‌الدین کوکبی را مورد بررسی قرار داده، در مورد اهمیت و ماهیت آثار گرانمایه آنها در توسعه ادبیات و فرهنگ تاجیک فکر و اندیشه‌های خود را بیان می‌نمایند.به شرکت کنندگان کنفرانس ها برار کار آرزو می‌نمایم

Visit us on Facebook:

https://www.facebook.com/tajikistantoday.org/

3 Comments

  1. سلام. من دکتر علی پورجوادی استاد ممتاز دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی شریف و عضو گروه واژه گزینی فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی جمهوری اسلامی ایران هستم و مایلم تربیت چهل ساله خودم را در زمینه واژه گزینی اصطلاحات شیمی در زبان فارسی در اختیار علاقه مندان و همکاران دانشگاهی تاجیک قرار دهم. چنانچه مرا در نحوه ارتباط با همکاران زیر راهنمایی فرمایید ممنون شما خواهم بود.

    Like

  2. سلام. من دکتر علی پورجوادی استاد ممتاز دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی شریف و عضو گروه واژه گزینی فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی جمهوری اسلامی ایران هستم و مایلم تربیت چهل ساله خودم را در زمینه واژه گزینی اصطلاحات شیمی در زبان فارسی در اختیار علاقه مندان و همکاران دانشگاهی تاجیک قرار دهم. چنانچه مرا در نحوه ارتباط با همکاران زیر راهنمایی فرمایید ممنون شما خواهم بود.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s