سخنرانی مهم ریاست جمهوری تاجیکستان در پارلمان این کشور، خلاصه مهمترین بیانات محترم امام علی رحمان

TajikistanToday.Org(Persian),

به گزارش دفتر ریاست جمهوری، پیشوای ملت، محترم «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان امروز در جلسه مجلس ملی و مجلس نمایندگان این کشور پیام سالانه خود را ارائه کرد.
وی در پیام خود به پارلمان این کشور راه اندازی نخستین توربین نیروگاه برق آبی راغون را یک رویداد تاریخی و یک گام پایدار در راستای دستیابی به استقلال انرژی تاجیکستان عنوان کرد.
رحمان ازسرگیری روابط دوستانه میان تاجیکستان و ازبکستان و امضای پیمان مشارکت استراتژیک با این کشور را یکی دیگر از رویدادهای تاریخی در سال جاری میلادی خواند که در پی آن بیش از 2.5 میلیون شهروند 2 کشور از کشورهای یکدیگر بازدید کردند.
وی افزود: طی سال جاری میلادی همچنین بیش از 150 هزار شغل جدید ایجاد، تعداد مهاجران کاری 25 درصد کاهش و درآمد مردم 11 درصد افزایش یافت.
رحمان گفت: در سال 2018 میلادی جمعیت تاجیکستان از مرز 9.1 میلیون نفر عبور و بنابه پیش بینی‌ها در سال 2023 میلادی تا 10 میلیون نفر می‌رسد.
وی همچنین یادآور شد که در سال جاری میلادی حقوق ماهانه، بازنشستگی، کمک‌های مالی و شهریه‌ها در تاجیکستان تا 15 درصد افزایش یافت.
رحمان در بخش دیگری از صنعتی شدن تاجیکستان به عنوان چهارمین هدف استراتژیک این کشور نام برد.
وی با اشاره به 3 هدف استراتژیک تاجیکستان از جمله دستیابی به استقلال انرژی، خروج از انزوای ارتباطاتی و دستیابی به امنیت غذایی از صنعتی شدن به عنوان هدف چهارم این کشور نام برد.
رئیس جمهور گفت: در طول 75 سال تاجیکستان یک کشور کشاورز شناخته شده و ما باید برای صنعتی شدن کشور تلاش کنیم.
رحمان افزود: ما نیروگاه برق آبی راغون را می‌سازیم و قصد داریم نیروگاه‌های برق آبی دیگری نیز احداث کنیم که در نوبه خود به توسعه صنعت کمک می‌کند.
بنابه سخنان رحمان طی سال‌های اخیر در این کشور شرکت‌های بزرگ صنعتی از جمله شرکت‌های متالورژی احداث و راه‌اندازی شدند.
وی افزود: تا سال 2030 میلادی سهم صنعت در تولید ناخالص داخلی تاجیکستان 22 درصد را تشکیل خواهد داد.
رحمان در بخش دیگری از پیام خود به منظور حمایت از بخش خصوصی بازرسی نهادهای تجاری در بخش تولید برای سال‌های 2019-2020 را به تعویق انداخت.
وی با بیان اینکه ما به دنبال رونق بخشیدن به بخش تولید در کشور هستیم، گفت: در این راستا پیشنهاد می‌کنم که بازرسی‌ها در نهادهای تجاری در بخش تولید در سال 2019-2020 متوقف شوند.
رئیس جمهور تاجیکستان همچنین به دولت این کشور پیشنهاد کرد که موضوع اعلام 300 روز اصلاحات برای حمایت از تجارت و بهبود فضای تجاری در این کشور را بررسی کند.
رحمان در بخش دیگری تخصیص وام از سوی بانک و سازمان‌های مالی این کشور در سال جاری میلادی را ناچیز خوانده و خطاب به مسئولین بانک‌ها و سازمان‌های مالی خواستار بهبود وضعیت در این زمینه شد.
وی افزود: میزان وام‌ها در سال جاری میلادی 7.5 میلیارد سامانی بوده و تنها 3 درصد رشد کرده که کافی نیست.
رحمان افزود: در این راستا به بانک ملی دستور داده شده که برای افزایش میزان وام دهی به ویژه در بخش تولید اقدامات مرتبط را انجام دهد.
رئیس جمهور تاجیکستان همچنین مسائل مربوط به درآمد مردم، تعداد فقرا و رشد اقتصاد ملی این کشور را مطرح کرد.
وی افزود: در سال آینده میلادی درآمد مردم تا 10 درصد افزایش خواهد یافت و هر سال اقداماتی برای افزایش دستمزد کارمندان دولتی، حقوق بازنشستگی و شهریه‌ها تا 10-15 درصد صورت می‌گیرد.
رحمان گفت: رشد درآمد بودجه دولتی در سال آینده میلادی 13 درصد، تولید ناخالص داخلی 7 درصد و تورم در سطح 7 درصد پیش‌بینی می‌شود.
رئیس جمهور تاجیکستان همچنین وزارت دارایی این کشور را موظف به انجام اقدامات لازم برای تامین درآمد بودجه دولتی کرد.
رئیس جمهور تاجیکستان در بخش دیگری از سخنان خود سال 2019 میلادی را در تاجیکستان سال توسعه روستا و صنایع دستی مردم تاجیک نام گذاشت.
بنابه صحبت‌های رحمان، هدف از این ابتکار بهبود سطح زندگی، خدمات پزشکی، ساخت جاده‌ها، بازسازی زیرساخت‌ها و احیای صنایع دستی مردم تاجیک می‌باشد.
رحمان در پیام خود به پارلمان با انتقاد از کیفیت آموزش و پروش در این کشور بر اهمیت آموزش زبان‌های خارجی به ویژه روسی و انگلیسی تاکید کرد.
وی به کمبود متخصصان و آموزش با کیفیت به عنوان 2 مشکل اصلی حوزه آموزش و پروش این کشور اشاره کرد و خواستار اصلاح این وضعیت از طریق راه اندازی امتحانات صلاحیت برای کارمندان این حوزه، هر 3 سال یک بار، شد.
رحمان همچنین گفت: در 3 سال آینده در سراسر تاجیکستان یک هزار و 50 مدرسه متوسطه احداث خواهند شد که بیشتر آنها در مناطق روستایی احداث و راه‌اندزای می‌شوند.
رئیس جمهور تاجیکستان در بخش دیگری از وضعیت موجود در حوزه بهداشت این کشور انتقاد و خواستار اصلاح مشکلات موجود شد.
رحمان در ادامه حفاظت از منافع ملی این کشور را اساس سیاست خارجی «دوشنبه» عنوان کرد.
وی گفت: ما همواره طرفدار صلح و ثبات در سراسر جهان و روابط دوستانه و سازنده با تمام کشورها بودیم که اساس کنسپسیون سیاست خارجی تاجیکستان را تشکیل می‌دهد.
رحمان افزود: وضعیت ژئوپلیتیکی کنونی در سراسر دنیا و تهدیدات جهانی ما را متعهد می‌سازد که هوشیار و آماده دفاع از منافع ملی خود باشیم.
وی افزود: دوشنبه به روابط سازنده خود با تمام کشورهای جهان بویژه کشورهای منطقه آسیای مرکزی ادامه خواهد داد.
رحمان در ادامه گفت: ما به حسن همجواری و روابط دوستانه با تمام کشورهای منطقه آسیای مرکزی اهمیت ویژه می‌دهیم.
وی افزود: در این راستا وزارت امور خارجه و سایر ساختارهای مرتبط کشور باید اقدامات لازم برای برقراری و تداوم روابط سازنده با تمام کشورهای منطقه را انجام دهند.
رئیس جمهور تاجیکستان در سخنانی با اشاره به عدم کاهش تهدیدات تروریستی نیروهای انتظامی این کشور را برای تقویت مبارزه با تروریسم، افراط‌گرایی و قاچاق مواد مخدر از جمله از طریق اصلاحات لازم در قانونگذاری موظف کرد.
رحمان در پایان پیام خود خطاب به دولت و نمایندگان سایر ساختارهای دولتی گفت: فراموش نکنید که ما در خدمت مردم هستیم نه مردم در خدمت ما.
در این راستا رئیس جمهور تاجیکستان خواستار تلاش صادقانه کارمندان دولتی شد.

Visit us on Facebook:

https://www.facebook.com/tajikistantoday.org/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s