جذب سرمایه گذار برای ساخت دو نیروگاه برق آبی

TajikistanToday.Org(Persian)

وزارت انرژی و ذخایر آب تاجیکستان اعلام کرده است که به دنبال پیدا کردن سرمایه گذار به منظور ساخت دو نیروگاه برق آبی جدید در قلمرو ولایت بدخشان این کشور می‌باشد.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه وزارت انرژی و ذخایر آب تاجیکستان، برای ساخت نیروگاه سناباد به جذب 100 میلیون دلار سرمایه نیاز دارد که ظرفیت تولید برق در آن 120 مگاوات عنوان می‌شود.
ساخت این نیروگاه در ناحیه راشت قلعه ولایت بدخشان با فراهم شدن سرمایه مورد نیاز آغاز خواهد شد که برای تامین مردم ولایت بدخشان با برق نقش مهمی ایفا خواهد کرد.
همچنین برای ادامه تکمیل ساخت نیروگاه برق آبی سیب‌‌زار که از سال 2015 روی رودخانه شاخ دره در ناحیه راشت قلعه ولایت بدخشان آغاز شده ضرورت جذب سرمایه اضافی وجود دارد.
به گفته مقامات تاجیکستان برای به بهره برداری رساندن این نیروگاه به هزینه کردن 36 میلیون و 800 هزار دلار وجود دارد.
نیروگاه برق آبی سیب‌‌زار می ‌تواند با تولید 60 میلیون کیلووات ساعت برق در سال نیاز برخی از مناطق ولایت بدخشان را به برق برآورده سازد.
همچنین حکومت افغانستان برای خرید برق از نیروگاه‌های جدید در ولایت بدخشان تمایل نشان می‌دهد و در صورت به بهره برداری رسیدن نیروگاه‌های سناباد و سیب‌زار زمینه صادرات برق به افغانستان فراهم خواهد شد.
اما مقامات تاجیکستان می‌گویند که جانب افغانستان باید سرمایه لازم برای ساخت خطوط انتقال برق از نیروگاه‌های برق آبی ولایت بدخشان به داخل این کشور را فراهم سازد.

TajikistanToday.Org on Facebook:
https://www.facebook.com/tajikistantoday.org/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s