جمهوری تاجیکستان بیش از پیش سیمان تولید میکند

TajikistanToday.Org(Persian),
تاجیکستان تولید سیمان را افزایش داده و از این پس این یکی از محصولات صادراتی به کشورهای غربی خواهد بود. جمهوری تاجیسکتان در حال تبدیل شدن به تامین کننده اصلی این نوع مواد ساختمانی در منطقه است و محصولات پاکستانی را در بازار آسیای میانه جایگزین میکند.

در سالی که گذشت حجم صادرات سیمان به 1.44 میلیون تن رسید در حالی که ارزش آن در سال 2018 65.4 میلیون دلار محاسبه شده است .

این رقم در سال 2017 به 970،100 تن به ارزش 45.9 میلیون دلار بود.

تاجیکستان این نوع مصالح ساختمانی را به ازبکستان، افغانستان و قرقیزستان صادر می کند.

جمهوری تاجیکستان با این که در صادرات سیمان یک افزایش را تجربه کرد، اما در فروش آلومینیوم به مشتریان در خارج از کشور در سال 2018 شاهد یک افت شد.

بر اساس منابع پطلع، سال گذشته آلومینیوم به میزان 94.800 تن به ارزش 199.3 میلیون دلار صادر شد. این رقم در مقایسه با سال قبل 6،600 تن کمتر شد و ارزش آن 1،4 میلیون دلار کاهش یافت. البته میزان مصرف داخلی در کشور هنوز ارائه نشده است و کاهش صادرات میتواند به دلیل نیاز داخلی بوده باشد.

در طول سال های اخیر و بعد از استقلال در تاجیکستان، چندین کارخانه جدید سیمان با استفاده از سرمایه گذاری خارجی ایجاد شده است. در حال حاضر 13 شرکت کوچک و بزرگ وجود دارد که ظرفیت تولید سالانه آن به پنج میلیون تن در سال رسیده است.

بیش از 80 درصد از کل سیمان تولید شده برای سه شرکت ایجاد شده است که با مشارکت سرمایه گذاران خارجی تاسیس شدند: چانگتسای محیر سیمان LLC (یوانسکی)، سیمان هواکسین گایور (یوانسکی)، سیمان هواکسین قیور سغد (باباجان قفوروف).

سهم سیمان تاجیک (دوشنبه) در کل 8 درصد است.

تاجیکستان در حال حاضر به طور کامل نیازهای سیمان خود را برآورده می کند. از سال 2015، مازاد این محصولات به کشورهای همسایه عرضه شده است.

کشورهای همسایه به دلیل کیفیت بالای و قیمت نسبتا مناسب آنها، ترجیح می دهند سیمان تاجیکستان را خریداری کنند.

شرکت های تاجیکستان محبوب ترین سیمان مقاوم در برابر سولفات – M400 و M500 – را تولید می کنند.

در سال های آینده، برنامه ریزی برای ساخت و راه اندازی شرکت های تولید سیمان جدید در تاجیکستان برنامه ریزی شده است. به طور خاص، کار اولیه در ساخت و ساز سیمان در منطقه خاتلون، که به بزرگترین در کشور تبدیل خواهد شد، آغاز شده است.

TajikistanToday.Org on Facebook:
https://www.facebook.com/tajikistantoday.org/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s