نکات مهم برای گردشگران عازم تاجیکستان

TajikistanToday.Org(Persian),

با شروع بهار تعداد زیادی از فارسی زبانان از افغانستان و ایران عازم تاجیکستان میشوند. آقای احمد شریفی از ایران دز بلاگ خود، یک لیست جالب با پیشنهادات و تجربیات خود رو قرار داده اند :
ویزا

برای سفر به تاجیکستان با هدف گردشگری، باید ویزای توریستی این کشور را بگیرید. با ویزای توریستی تاجیکستان می‌توانید 45 روز در این کشور بمانید؛ البته برای اقامت در تاجیکستان بیش از 30 روز، علاوه بر ویزای توریستی، باید در سیستم OVIR هم ثبت‌نام کنید.
امکان اخذ ویزای تاجیکستان به صورت الکترونیکی هم وجود دارد؛ البته هزینه‌ی این نوع ویزا باید با کارت‌های بین‌المللی پرداخت شود.

هزینه‌ی روزانه‌ام چقدر است؟

سفر کم هزینه تا 100 دلار
♦ خوابیدن روی تشک در خانه‌ی افراد محلی 10 دلار
♦ پختن غذا برای خود 5 دلار
♦ بلیط اتوبوس برای جاهای دیدنی رایگان
♦ کرایه تاکسی اشتراکی 45 دلار

سفر متوسط 100 تا 200 دلار
♦ اتاق دونفره با سرویس و حمام 50 تا 100 دلار
♦ سه وعده غذا در خانه‌ی افراد محلی 15 دلار
♦ ورودی موزه 5 دلار
♦ اجاره ماشین با راننده 80 دلار

سفر لوکس بیش از 200 دلار
♦ اتاق لوکس در هتل در شهر مرکز استان 120 دلار
♦ ناهار و شام در رستوران‌های بین‌المللی 30 دلار
♦ راهنمای کوهنوردی شبانه 100 تا 150 دلار
♦ کرایه ماشین با راننده-راهنما 120 تا 150 دلار

با کارت شتابی و بدون نیاز به ویزاکارت یا مستر کارت، هتل‌ رزرو کنید.

رزرو هتل خارجی

انعام می‌خواهد؟

هتل‌های لوکس: در هتل‌های لوکس تاجیکستان، پرداخت 10 سامانی انعام برای حمل هر کیف، منطقیست. دادن انعام به کسانی که اتاق را تمیز می‌کنند مرسوم نیست اما در صورت پرداخت، کارکنان استقبال می‌کنند.
رستوران‌های متوسط و لوکس: در رستوران‌های دوشنبه معمولا 10 درصد از مبلغ غذا، به مبلغ صورت‌حساب اضافه می‌شود؛ در رستوران‌هایی که این مبلغ اضافه نمی‌شود و در رستوران‌های شهرهای دیگر، پرداخت 10 درصد از مبلغ غذا به عنوان انعام، برای سرویس‌دهی خوب معقول است.
رستوران‌های ارزان: در رستوران‌های ارزان می‌توانید باقی‌مانده پولتان را نگیرید یا مبلغ را رند کنید.
تاکسی‌ها: رانندگان تاکسی تاجیکستان، از شما انتظار انعام ندارند. در سفر به تاجیکستان لازم نیست به رانندگان تاکسی انعام دهید.

چه ارزی با خودم ببرم؟

واحد پول تاجیکستان سامانی‌ست اما دلار و یورو هم در بعضی جاها پذیرفته می‌شود. برای این‌که خیالتان در سفر به تاجیکستان راحت باشد، بهتر است ارزتان را به سامانی تبدیل کنید. برای تبدیل دلار و یورو به سامانی، می‌توانید به بانک‌های این کشور بروید. در تاجیکستان هم مثل ایران، بازار سیاهی برای تبدیل ارز وجود دارد و تبدیل ارز در این بازار غیرقانونی‌ست. نرخ‌های تبدیل ارز در این بازار هم تقریبا مشابه بانک‌هاست.

با چی برم؟

هواپیما
پروازهای تاجیکستان، باتوجه به این‌که بلیط‌تان را از کدام ایرلاین بخرید، یک تا چند توقف خواهد داشت. مثلا با خرید بلیط دوشنبه تاجیکستان از هواپیمایی ترکیش، می‌توانید با یک توقف و حدود 12 ساعت پرواز به پایتخت تاجیکستان برسید. علاوه بر تهران، ازفرودگاه مشهد هم پروازهایی به تاجیکستان برقرار است و می‌توانید از این شهر سفر به تاجیکستان را شروع کنید.

چطور از وسایل حمل و نقل شهری استفاده کنم؟

♦ اتوبوس برقی (Trolleybus)
بخشی از بار حمل‌ونقل عمومی در دوشنبه، بر دوش سیستم اتوبوس‌های برقی این شهر است. این اتوبوس‌ها که از سال 1955 فعالیت می‌کند، در 8 مسیرحرکت می‌کنند. هزینه‌ی استفاده از این اتوبوس‌ها، 1 سامانی‌ست. خط شماره 1 این اتوبوس‌ها، در خیابان رودکی از شمال به جنوب حرکت می‌کنند. اگر در مرکز شهر هستید، این خط گزینه‌ی خوبی برای جابه‌جایی در شهر است.
♦ اتوبوس‌های معمولی
اتوبوس‌های معمولی دوشنبه امن‌اند اما پیدا کردن مسیر آن‌ها کمی سخت است. هزینه‌ی استفاده از این اتوبوس‌ها 1 سامانی‌ست. برای رفتن به ایستگاه اتوبوس اصلی شهر که در 3 کیلومتری غرب دوشنبه قرار دارد، می‌توانید اتوبوس‌های شماره 18 یا 29 را سوار شوید.
♦ تاکسی اشتراکی
تاکسی‌های اشتراکی تاجیکستان شماره دارند و تاکسی‌هایی که شماره‌ی مشترک دارند، در مسیرهای یکسان حرکت می‌کنند. مثلا تاکسی‌های شماره 3، در مسیر خیابان رودکی حرکت می‌کنند. کرایه‌ی این تاکسی‌ها 3 سامانیست. تاکسی‌های شماره 8 هم مسیر خود را از فرودگاه شروع می‌کنند و پس از عبور از خیابان رودکی جنوبی، در سامانی دور می‌زنند و تا سفارت آمریکا می‌روند.
♦ مینی‌بوس
مینی‌بوس‌های دوشنبه گاهی خیلی شلوغ می‌شوند و مدام توقف می‌کنند. هزینه‌ی استفاده از آن‌ها 1 سامانی (2 سامانی برای مسیرهای طولانی‌تر) است. مینی‌بوس شماره 25، مسیری طولانی را طی می‌کند؛ این مینی‌بوس از دانشگاه آسیای مرکزی می‌گذرد، از مرکز خرید آشان می‌گذرد، وارد خیابان رودکی می‌شود و پس از پشت سر گذاشتن چندین ایستگاه دیگر، به زرافشان می‌رود.
♦ دوچرخه
برای گشت‌وگذار در دوشنبه می‌توانید دوچرخه اجاره کنید. امکان اجاره‌ی انواع دوچرخه‌های شهری و کوهستان در اندازه‌های مختلف در دوشنبه وجود دارد.

کی برم؟

از اواسط ژوئن تا سپتامبر شهرهای تاجیکستان شلوغ می‌شوند اما این زمان، تنها زمانی‌ست که می‌توانید به ارتفاعات پامیر سفر کنید.
از ماه اوریل تا می، هوا در مناطق کم‌ارتفاع‌تر معتدل است اما بارندگی باعث لغزندگی جاده‌های کوهستانی می‌شوند.
از ماه نوامبر تا فوریه، دمای هوا در پامیر به منفی 20 تا منفی 45 درجه‌ی سانتی‌گراد می‌رسد.

زبان رسمی تاجیکستان چیست؟

در سفر به تاجیکستان لازم نیست نگران زبان باشید؛ بیشتر مردم تاجیکستان به زبان تاجیکی صحبت می‌کنند که گویشی از فارسی‌ست و برای ما ایرانی‌ها قابل فهم است. روسی زبان دوم تاجیکی‌هاست و بعضی از مردم به این زبان هم صحبت می‌کنند.

چند اصطلاح کاربردی:

سلام:
Салом

خداحافظ:
Хайр

این چنده:
ин чанд пул

حالت چطوره؟:
Шумо чӣ хелед

ممنون:
Ташаккур

وضعیت بهداشتی و درمانی در تاجیکستان چطور است؟

♦ بیمارستان و کلینیک
در تاجیکستان هم بیمارستان دولتی وجود دارد و هم بیمارستان خصوصی. علاوه بر بیمارستان، کلینیک‌هایی هم وجود دارند که خدمات درمانی ارائه می‌کنند. کیفیت خدمات درمانی در تاجیکستان بالا نیست و مراکز درمانی دولتی معمولا کمبود بودجه و تجهیزات دارند. در داروخانه‌های شهرهای بزرگ مثل دوشنبه و خجند، داروها (معمولا روسی) بدون نسخه با هزینه‌ی معقول فروخته می‌شوند.
♦ وضعیت آب
آب شیر در تاجیکستان آشامیدنی نیست و برای آشامیدن، باید آب معدنی بخرید.
♦ واکسن بزنم؟
برای سفر به تاجیکستان زدن واکسن خاصی اجباری نیست اما بهتر است واکسن وبا، هپاتیت A، کزاز و تیفوئید را تزریق کنید. زدن واکسن هپاتیت B و هاری هم توصیه می‌شود. قرص مالاریا برای کسانی که قصد دارند به واخان شرقی یا پامیر کوچک بروند، توصیه می‌شود.
♦ سرویس بهداشتی
در بیشتر جاهای عمومی تاجیکستان، توالت فرنگی وجود دارد. در مناطق روستایی و خانه‌های محلی هم معمولا توالت‌هایی شبیه توالت‌های ایرانی خواهید دید.
♦ بیمه
باتوجه به خطرات جاده‌ای، داشتن بیمه‌ی جامع مسافرتی که حوادث جاده‌ای را پوشش دهد برای سفر به تاجیکستان توصیه می‌شود. همچنین اگر قصد دارید در تاجیکستان کوهنوردی کنید، مطمئن شوید بیمه‌ی شما حوادث کوه را پوشش می‌دهد.

تاجیکستان امن است؟

امنیت در تاجیکستان نسبتا بالا و نرخ جرم و جنایت در این کشور پایین است. رفتار دوستانه‌ی مردم با گردشگرانی که به این کشور سفر می‌کنند، نشان می‌دهد این کشور به جذب مسافر علاقه‌مند است.
دوشنبه از نظر امنیت، شب‌ها در مقایسه با روزها متفاوت است. شب‌ها معمولا خیابان‌های این شهر خلوت می‌شود و پسرهایی که گاه در حالت عادی نیستند، در خیابان اصلی شهر، رودکی، مسابقه ماشین‌سواری برگزار می‌کنند که عبور از خیابان را سخت می‌کند.

تکنولوژی چه کمکی به من می‌کند؟

موسیقی جزء جدانشدنی زندگیست و گوش دادن به موسیقی در سفر، سفر را برای شما جذاب‌تر می‌کند؛ مخصوصا اگر موسیقی هنرمندان کشور مقصد را گوش کنید. با نصب اپلیکیشن اسپاتیفای می‌توانید در سفر به موسیقی مورد علاقه‌تان گوش کنید. در سفر به تاجیکستان، شاید گوش دادن به آهنگ‌های دلیر نظراف (Daler Nazarov)، خواننده‌ی تاجیک، گزینه‌ی خوبی باشد.
دوست دارید اپلیکیشنی برای برنامه‌ریزی سفرتان داشته باشید؟ گوگل، غول دنیای فناوری، برای این مورد هم اپی تولید کرده است. با استفاده از اپلیکیشنگوگل تریپس (Google Trips) می‌توانید سفرتان را برنامه‌ریزی کنید. این اپ به شما امکان می‌دهد اطلاعات سفرتان را در چند دسته‌بندی مثل برنامه روزانه سفر، رزروها، جاهای دیدنی و … به صورت خلاصه مرتب کنید تا دقیقا بدانید هر روز باید چه کار کنید و چه جاهایی را ببینید.
چه سیم کارتی بگیرم؟
تی‌سل (Tcell)، بابیلون موبایل (Babilon-Mobile)،مگافون (MegaFon) و بی‌لاین (Beeline)، اپراتورهای موبایل تاجیکستان‌اند. پوشش اپراتور تی‌سل از سایر اپراتورها کامل‌تر است و اگر می‌خواهید به جز شهرهای بزرگ، به شهرهای کوچک‌تر تاجیکستان بروید، بهتر است سیم‌کارت این اپراتور را بخرید.
سیم‌کارت اعتباری تی‌سل در فروشگاه‌های این اپراتور به فروش می‌رسد و قیمت آن 5 تا 20 سامانیست. توریست‌ها برای خرید سیم‌کارت، باید پاسپورت، ویزا و واچر هتل خود را همراه داشته باشند. اگر می‌خواهید از شبکه‌ی LTE این اپراتور استفاده کنید، باید سیم‌کارت LTE آن را بخرید. پس از خرید سیم‌کارت LTE، با شماره‌گیری *871*1# اینترنت 4G را فعال کنید؛ فعال شدن آن ممکن است تا 12 ساعت طول بکشد. برای استفاده از اینترنت، می‌توانید بسته‌های اینترنت آن را بخرید. بسته‌ی یک ماهه این اپراتور با حجم 2 گیگابایت (1 گیگ روزانه و 1 گیگ شبانه)، 38 سامانی قیمت دارد.
بابیلون موبایل دومین اپراتور بزرگ تاجیکستان است. قیمت سیم‌کارت‌های اعتباری این اپراتور، 5 سامانیست و 4 سامانی اعتبار دارند. برای بسته‌ی اینترنت 1 گیگابایت 1 ماهه‌ی این اپراتور، باید 35 سامانی بپردازید.


TajikistanToday.Org، on Facebook:

https://www.facebook.com/tajikistantoday.org/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s