برگزاری مراسم رسمی نوروز در پایتخت آلمان

TajikistanToday.Org(Persian),
در روز شنبه، ۲۳ مارس، ۲۰۱۹ در مراسمی در شهر برلین با همکاری سفارتخانه های جمهوری تاجیکستان و چند کشور دگر‌(ترکیه، قرقیزستان، ترکمنستان، قزاقستان، ازبکستان، آذربایجان، ایران و افغانستان) برای هفتمین بار جشن رسمی‌ “نوروز” برگزار شد.

در سخنرانی افتتاحیه، مدیر موزه قوم شناسی و موزه هنر آسیایی، لارس کریستیان کخ به مناسبت نوروز به مهمانان جشنواره تبریک گفت و تاکید کرد که سنت نوروز یک دارایی مهم فرهنگی بشریت است.

سفیر جمهوری تاجیکستان در آلمان آقای صاحبنظر غیرتشاه با تاکید به تصمیم مجمع عمومی سازمان ملل متحد در تاریخ ۱۰ مه ۲۰۱۰ و به رسمیت شناخته شدن روز بین المللی نوروز و بیانیه این سازمان در این‌ مورد، در سخنرانی خود به نوروز بعنوان یک سنت بهاری و جهانی که توسط بیش از ۳۰۰ میلیون نفر با بیش از ۳۰۰۰ سال قدمت در آسیای مرکزی، شبه جزیره بالکان و مدیترانه، قفقاز، و شرق آسیا گرامی داشته میگردد اشاره کرد.

اقای غیرتشاه یاداور شد که در ۳۰ سپتامبر سال ۲۰۰۹، یونسکو روز نوروز را در فهرست میراث فرهنگی و معنوی بشریت درج کرد.

چند صد شرکت کننده در مراسم روز شنبه در پایتخت آلمان شرکت کردند. در میان مهمانان سران دیپلماتیک و سفرای مستقر در برلین، نمایندگان و محافل کسب و کار، دانشمندان و فعالان فرهنگی، نمایندگان مهاجران کشورهای منطقه، دانشجویان و مهمانان و ساکنان پایتخت آلمان شرکت داشتند.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد ۲۱ مارس را به عنوان روز بین المللی نوروز به رسمیت می شناسد و تشویق می کند کشورهای عضو به تلاش برای ترویج نوروز و افزایش آگاهی عمومی و مشارکت در برگزاری برنامه سالانه این رسم اقدام کنند‌.

در حاشیه مراسم برلین، آداب و رسوم ، صنایع دستی، کارهای هنری و فرهنگی و غذاهای سنتی و ملی تاجیکستان برای شرکت کنندگان جشنواره معرفی و ارائه شد.

همچنین نوازندگان تاجیک، که توسط وزارت فرهنگ این کشور فرستاده شده بودند و ترکیبی از موسیقی و رقص های سنتی را اجرا کردند، برای حاضران‌ ساعاتی خوش به ارمغان آوردند.

جمهوری تاجیکستان در سالهای اخیر بیشترین تلاش را در بین کشورهای منطقه نوروز برای گرامی داشت و معرفی این جشن و سنت ناب در جهان به عمل اورده است.

به طور مثال امسال، بزرگترین رژه و مراسم نوروزی با مشارکت ده ها هزار نفر از مردم و سران حکومتی ، در شهر دوشنبه پایتخت این کشور برگزار شد. این اقدام با استقبال و تحسین شدید مخصوصا از طرف مردم ایران و افغانستان رو به رو شد و واکنش های مردمی در شبکه های اجتماعی نمایانگر افتخار و همبستگی مردم همزبان هر سه کشور تاجیکستان، افغانستان و ایران بود.

نوروز، سنتی ناب است که بدون در نظر گرفتن وابستگی مذهبی و منشاء قومی، آغاز بهار را گرامی‌ میدارد. مخصوصا در ایران، تاجیکستان و افغانستان که بیشترین اشتراک تاریخی و فرهنگی را دارند، این سنت از جایگاه بخصوصی برخوردار است و یک جشن ملی به حساب می آید.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s