گمانه زنی ها درباره حضور پرزیدنت رحمان در نشست اتحادیه اوراسیا

TajikistanToday.Com(Persian),
دعوت از رییس جمهوری تاجیکستان برای شرکت در نشست سران کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در پایتخت قزاقستان، حدس و گمان ها درباره عضویت این کشور در این نهاد همگرایی منطقه ای را افزایش داده است.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه اخبار آسیای مرکزی ، تاجیکستان در 5 سال اخیر در حال بررسی موضوع پیوستن به اتحادیه اقتصادی اوراسیا ست و مقامات این کشور تاکنون در این زمینه به نتیجه نرسیده اند.
اما با دعوت از از محترم امام علی رحمان رییس جمهوری تاجیکستان برای شرکت در نشست سران کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در شهر نورسلطان احتمال هایی درباره تمایل و تصمیم تاجیکستان برای عضویت در این نهاد همگرایی منطقه ای مطرح شده است.
سرگئی سیپلیانکف سخنگوی کمیسیون اتحادیه اقتصادی اوراسیا گفته است که در نشست سران کشورهای عضو این اتحادیه در شهر نورسلطان موضوع پیوستن تاجیکستان مطرح نیست.
از سوی دیگر سیف الله صفراف معاون سابق مرکز پژوهشهای راهبردی تاجیکستان معتقد است که این کشور باید تمامی جنبه های مثبت و منفی پیوستن به اتحادیه اقتصادی اوراسیا را بررسی و بعدا تصمیم گیری کند.
هرچند که تعدادی از تحلیلگران فراهم شدن زمینه فعالیت آزاد تر کارگران مهاجر تاجیک در روسیه را از امتیازات پیوستن تاجیکستان عنوان می کنند، اما صفراف می گوید که باید قوانین مهاجرت روسیه اصلاح شود.
با این حال رحمان اولماس اف استاد دانشگاه مشترک روسیه و تاجیکستان تاکید کرده است که عضویت این کشور در اتحادیه اقتصادی اوراسیا به نفع کارگران مهاجر تاجیک خواهد بود.
به گفته وی تعداد کارگران مهاجر قرقیزستانی در روسیه درمقایسه با کارگران تاجیک یک برابر و نیم کمتر است، با این حال قرقیزها درسال 2018 به میزان درامد ارسالی کارگران مهاجر تاجیکستانی به کشورشان پول فرستاده اندزیرا آنها به عنوان شهروندان کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا از پرداخت مبلغ ماهیانه مجوز کار و اقامت معافند.
این درحالی است که تاجیکستان به دلیل عضویت نداشتن در اتحادیه و مشخص نبودن جایگاه حقوقی کارگران مهاجرش در روسیه همه ساله 500 میلیون دلار از درامد این افراد را دست می دهد.

TajikistanToday on Facebook:
https://www.facebook.com/tajikistantoday.org/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s