بهبود روابط سیاسی تاجیکستان و ایران

TajikistanToday.com(Persian),
بیشتر کارشناسان مسائل سیاسی تاجیکستان معتقد استند منافع راهبردی ایران و تاجیکستان اقتضا می کند این دو کشور فارسی زبان برای بهبود روابط دو جانبه گام بردارند.
به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، کارشناس سیاسی عبدالغنی محمد عظیم اف با اشاره به سفر سراج الدین مهرالدین وزیر امورخارجه تاجیکستان به تهران و دیدار وی با رییس جمهوری کنونی ایران و وزیر امور خارجه این کشور گفته است که این اقدام بسیار به موقع و به نفع مردمان این دو کشور بوده است.
وی تاکید کرده است طی چهار سال اخیر روابط اقتصادی و تجاری ایران و تاجیکستان به پایین ترین میزان خود رسید که تحت تاثیر برخی تحولات سیاسی قرار گرفته بود. در حالی که تاجیکستان در سالهای پیش از حضور فعال سرمایه گذاران ایرانی استقبال کرده بود، این فعالیتها به دلایل سیاسی ادامه پیدا نکرد.
از سوی دیگر شرایط جدید در منطقه اقتضا می کند که ایران و تاجیکستان در چارچوب سازمان های بین المللی و منطقه ای نظیر سازمان همکاری شانگهای و سازمان همکاری اقتصادی اکو برای گسترش همکاری های دو و چند جانبه گام بردارند. عبدالغنی محمد عظیم اف از سرگرفته شدن پرواز هواپیماها میان مشهد و دوشنبه را نیز به فال نیک گرفته و ابراز امیدواری کرده است که سطح روابط ایران و تاجیکستان به میزان قبل از سال 2015 باز گردد.

با این که دو کشور از فرهنگ و زبان مشترک برخوردار استند و ایران مخصوصا بعد از استقلال جمهوری تاجیکستان و جنگ داخلی در میانجیگری برای دست یافتن به صلح پایدار فعال بود، اما به دلیل نفوذ روحانیون در امور سیاسی ایران و برخی تلاشها برای دخالت در امور داخلی کشورهای دگر ، روابط سیاسی بین دو کشور همزبان تیره شد.

البته روابط مردم تاجیکستان و ایران همیشه گرم بوده و مشکلات سیاسی تا کنون نتوانسته است شکافی بین آنها ایجاد کند. بهبود روابط سیاسی اما میتواند شرایط را مخصوصا برای سرمایه‌ گذاران ایرانی در تاجیکستان بهتر کند.

TajikistanToday on Facebook:
https://www.facebook.com/tajikistantoday.org/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s