پیشرفت صنعتی و اقتصادی تاجیکستان بر مبنای آمار

TajikistanToday.Org(Persian),
رشد تولید ناخالص:
تاجیکستان بر اساس افزایش تولید ناخالص داخلی در میان کشورهای استقلال یافته شوروی سابق در بالاترین جایگاه قرار دارد. تاجیکستان با افزایش 7.3 درصد تولید ناخالص داخلی در میان کشورهای جامعه همسود پیش‌گام است.تاجیکستان بر اساس افزایش تولید محصولات صنعتی جز سه کشور پیش‌گام کشورهای جامعه همسود قرار گرفت. ازبکستان با 14.4 درصد در مقام نخست، تاجیکستان با 11.8 درصد در مقام دوم و بلاروس با 5.7 درصد در مقام سوم رده بندی قرار دارند.

دستمزدهای کم:
اما متوسط حقوق ماهیانه شهروندان تاجیکستان 1 هزار و 364 سامانی معادل 145 دلار است. این شاخص در روسیه 730 دلار، بلاروس 518 دلار، قزاقستان 430 دلار، جمهوری آذربایجان 370 دلار، ارمنستان 375 دلار و قرقیزستان 239 دلار اعلام شده است.

زیرساخت ها و تامین انرژی:
با تکمیل خط 1 هزار و500 متری راه آهن ازخط اصلی مسیر باختر- کولاب و افتتاح مرحله نخست پالایشگاه نفت دنغره در ولایت ختلان تاجیکستان، زمینه تصفیه 500 هزار تن نفت درسال فراهم خواهد شد و با تکمیل آن تاجیکستان می تواند سالانه یک میلیون تن نفت خام را دراین پالایشگاه تصفیه کند.

درحال حاضر در تاجیکستان طی هر شبانه روز 11 میلیون کیلووات ساعت برق به ازبکستان، افغانستان و قرقیزستان صادر می شود.
حجم عمومی تولید برق در تاجیکستان طی یک شبانه روز 52 میلیون کیلووات ساعت اعلام گردیده است که 41 میلیون کیلووات ساعت آن در داخل این کشور مصرف می شود.

افزایش صادرات و شرکای خارجی تاجیکستان:

معاون گمرک تاجیکستان چندی پیش از افزایش اقلام صادراتی این کشور به 480 محصول خبر داد.
علاوه بر افزایش تنوع در کالاهای صادراتی تاجیکستان، سهم صادرات از تجارت خارجی این کشور در سال 2018 به 25.3 درصد افزایش یافته که این میزان در سال 2015، 20 درصد بوده است.
شمار شرکای تجاری تاجیکستان نیز در بازه زمانی سالهای 2015 تا 2018 ، از 90 کشور به 110 کشورافزایش یافته است.بنا بر اعلام دفتر آمار وزارت امور خارجه تاجیکستان، حجم تجارت خارجی این کشور در سال 2018 به 4 میلیارد و 222 میلیون دلار رسیده است.

TajikistanToday on Facebook:
https://www.facebook.com/tajikistantoday.org/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s