گسترش توریسم بین کشورهای همزبان ایران و تاجیکستان

TajikistanToday.Com(Persian),
تاجیکستان و ایران برای افزایش رفت‌وآمد و توسعه همکاری‌های گردشگری، مذاکره و اعلام آمادگی کردند.
طبق اعلام معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران به خبرگزاری دانشجویان ایران، در سال ۱۳۹۶هجری شمسی جمعتی بالغ بر ۴۹۹۳ نفر از تاجیکستان به ایران سفر کردند که در سال ۹۷ این تعداد ۹ درصد کاهش یافت و به عدد ۴۰۸۵ نفر رسید.
همچنین در سال ۹۶ از ایران ۶۲۶۱ نفر به تاجکستان سفر کرده بودند که در سال ،۹۷ سفر ایرانی‌ها به این کشور ۱۴ درصد افت کرد و آمار مسافران ایرانی در تاجیکستان به ۴۸۵۳ نفر رسید.
البته این تعداد بازدید بسیار ناچیز است: در مقایسه مسوول روابط عمومی رایزنی فرهنگی سفارت عراق در تهران گفت : امسال( 1397 شمسی ) حدود دو و نیم میلیون عراقی از ایران دیدن کردند. عراق و ایران ‌۸ سال با هم در جنگ بوده و از زبان و فرهنگ مشترک هم برخوردار نیستند.

گردشگری در تاجیکستان هر سال رشد قابل توجه ای را تجربه کرده است اما متاسفانه کشورهای همزبان ایران و افغانستان هنوز سهم ناچیزی در تعداد مسافران به این کشور را دارند. بخشی از دلایل مشکلات امنیتی و چالشهای سیاسی استند که ظاهرا در حال بهبود میباشند.
تعداد فارسی زبانان جهان بالای ۱۱۰ میلیون نفر تخمین زده میشوند که خود میتواند برای بازار توریسم تاجیکستان بسیار قابل توجه باشد.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s